All filters
One connection, two hearts and three magical words can fill your life with a lot of love. The karigars at Senco have tried to reflect that love with three heart motifs - one shimmering heart encrusted in diamond and two heart patterns in 18K gold. The two arcs holding the three heart patterns are also encrusted with shimmering diamonds, making this 0.33 carat diamond pendant the perfect gift for your lady love.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675675 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.36 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹34,080 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,506 |
| Total Price | ₹51,690 |