All filters
Since you promise to take utmost care of your beloved's heart and treasure it with love, this precious diamond ring with two heart motifs in an artistic pattern will be the right piece of jewellery for her. Shimmering 0.25 carat diamonds encrusted in 18K gold highlight the beauty of precious love.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000679372 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Gold Value | ₹24,352(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,037 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,715 |
| Total Price | ₹58,880 |