All filters
Delicate yet radiant, this rose gold diamond ring features two sculpted blossoms adorned with shimmering diamond-set petals. The slender band enhances its light, graceful silhouette, creating a look that feels refined and effortlessly feminine. Perfect for everyday elegance or meaningful gifting, it complements both modern and traditional ensembles effortlessly.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000862846 |
| Metal/Purity | 9K Yellow Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 0.9 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Gold Value | ₹4,982(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,160 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹594 |
| Total Price | ₹20,361 |