All filters
If you dream about being with your partner all the time, this marvellous diamond ring will be the right piece of accessory for you. The heart-shaped diamond in the centre has a trail of shimmer forming a partial heart pattern. This exquisite piece of jewellery by Senco with 0.2 carat sparkling diamonds in 18K gold has all the shine and love you have always dreamt of.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675701 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹19,482(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,780 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹1,416 |
| Total Price | ₹48,602 |