All filters
Simple yet elegant, this stunning diamond pendant designed with a heart motif has 0.18 carat diamonds encrusted in 18K gold. This piece exudes sophistication with its simple design and can easily transform your monotonous days into memorable ones.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000681211 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.18 carat
|
| Gold Value | ₹19,482(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹17,763 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹1,296 |
| Total Price | ₹44,465 |