All filters
With its artistic craftsmanship and romantic symbolism, this 0.14 carat diamond ring is the perfect gift to express your feelings and commitment on the day of love. It features an enchanting arrow pattern and a heart-shaped ruby in 14K gold that captures the essence of love that never fades.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000733325 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.15 carat
|
| Stone Weight | 0.37 carat
|
| Gold Value | ₹14,247(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,336 |
| Stone Value | ₹330 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,036 |
| Total Price | ₹35,540 |