All filters
Love the life you live and live the life you love by choosing this aesthetic diamond ring designed with a prominent heart-shaped diamond in the centre and a bigger one surrounding it in 18K gold. The shimmering 0.28 carat diamonds creating this masterpiece will make you fall in love with the craftmanship at Senco. Slide this ring down your finger and glow with its glimmer.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675661 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹29,674 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,606 |
| Total Price | ₹55,135 |