All filters
Just like a heart in love never goes old, the shimmer of these scintillating diamond studs will keep your beauty intact. The three heart patterns studded with 0.45 carat diamond in 18K gold will fill your heart with love and add a touch of glamour to your look. The sleek design of the three heart motifs make these earrings by Senco ideal for everyday wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000673844 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.87 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.45 carat
|
| Gold Value | ₹20,700(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,415 |
| Making Charge | ₹6,257 |
| GST (3%) | ₹1,872 |
| Total Price | ₹64,244 |