All filters
Opposite attracts and our karigars have tried to represent the same with this exquisite diamond ring encrusted with 0.11 carat diamonds in 14K gold. The heart-shaped ruby elegantly enhances this ring, portraying the eternal beauty of your love.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000733352 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.32 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Stone Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹11,397(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,264 |
| Stone Value | ₹330 |
| Making Charge | ₹4,593 |
| GST (3%) | ₹828 |
| Total Price | ₹28,412 |