All filters
These 0.21 carat diamond drop earrings are designed with utmost grace in 14K rose gold, featuring sleek oval patterns. The greenish semi-precious stones make them perfect for adding a touch of glamour to your Valentine's Day outfit or at a night on the town.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000742567 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.95 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Stone Weight | 2.22 carat
|
| Gold Value | ₹42,739(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,058 |
| Stone Value | ₹444 |
| Making Charge | ₹11,409 |
| GST (3%) | ₹2,210 |
| Total Price | ₹75,860 |