All filters
Shine through the simplicity of this 0.43 carat diamond ring crafted in 18K gold. The design isn't too fussy and goes well with everything you want to pair it with. This solitaire ring is also a great option for gifting.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000695674 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | I-VS |
| Diamond Weight | 0.47 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹93,654 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹3,293 |
| Total Price | ₹1,13,051 |