All filters
Humans are always in love with a kind heart - a heart with eternity, a heart with Positivity, and a heart with infinite love for everyone. Present someone with these cute 0.17 carat diamond studs to bring a smile to their face. These perfect earrings in 14K rose gold is ideal for regular days with any outfit.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000528004 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Gold Value | ₹18,995(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,613 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,122 |
| Total Price | ₹38,506 |