All filters
Adorn yourself with this 0.22 carat diamond mangalsutra, crafted in 14K yellow gold. Featuring a horizontal bar pendant with dangling diamonds, it offers a unique and elegant expression of love. This piece seamlessly merges timeless tradition with modern design. PLEASE NOTE:- This product comes without the chain and the dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000754809 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.25 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹10,793(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹17,600 |
| Making Charge | ₹4,381 |
| GST (3%) | ₹984 |
| Total Price | ₹33,758 |