All filters
The array of linear patterns in this 0.21 carat men diamond ring by Senco renders it a unique glow and makes it a great option for men looking for a durable and stylish ring. Crafted in 18K gold, the spherical diamond encrusted in a square gold pattern will highlight your machismo with a touch of shimmer. This masterpiece by Senco is a trendy and perfect ring for the man of your dreams.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000661919 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.06 g
|
| Diamond Quality | E-VS |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹56,010(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹44,141 |
| Making Charge | ₹10,106 |
| GST (3%) | ₹3,308 |
| Total Price | ₹1,13,565 |