All filters
Designed for love that lasts, this refined diamond necklace pairs clean lines with subtle, shimmering sparkle. A trail of finely set diamonds forms a graceful V-shaped silhouette, culminating in a centred solitaire. Symbolic of a promise made and kept, it is a timeless piece that transitions effortlessly from the wedding day to a lifetime of cherished moments.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGN-D000824159 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 24.3 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 2.24 carat
|
| Gold Value | ₹2,09,807(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹2,26,183 |
| Making Charge | ₹38,922 |
| GST (3%) | ₹14,248 |
| Total Price | ₹4,89,160 |