All filters
The floral motif in these 0.49 carat diamond studs crafted in 18K gold will add a feminine and graceful touch to your look. These earrings perfectly capture the essence of nature's delicate beauty, making them perfect for both casual and formal occasions.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000638706 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.54 carat
|
| Gold Value | ₹29,223(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹44,080 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹2,368 |
| Total Price | ₹81,282 |