All filters
Unleash the cosmic power of Leo with this fiery red lion pendant, accented by 0.016 carat diamonds and set in ceramic with 14K rose gold. Symbolizing Leo€™s radiant energy and natural leadership, it captures the bold spirit of the lion, shining like a star in the galaxy.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000733747 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 0.99 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.02 carat
|
| Gold Value | ₹8,548(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹1,408 |
| CERAMIC | ₹100 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹411 |
| Total Price | ₹14,092 |