All filters
Since fresh leaves and petals speak bliss to us fluttering from the autumn tree, every nature lover will fall in love with the unique leaves and petal patterns dominating the design of these shimmering diamond danglers. The shining spherical diamonds in the leaf pattern and the three diamonds in the petal motifs dangling at the bottom will give you all the shine you were looking for. Pair these diamond danglers with your sophisticated saree and complete your party look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000643970 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.06 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.56 carat
|
| Gold Value | ₹43,689(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹46,283 |
| Making Charge | ₹10,106 |
| GST (3%) | ₹3,003 |
| Total Price | ₹1,03,081 |