All filters
Our karigars have mixed traditions and styles when designing these diamond earrings in 14K gold. We believe that a woman can flaunt her vision in any way she admires and these Venus leaf-inspired 0.12 carat diamond earrings are ideal to honor your smoothness.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000144265 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,983 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹1,392 |
| Total Price | ₹47,774 |