All filters
Wear your strength with pride with these nature-inspired 0.51 carat diamond hoop earrings resembling a leafy twig. Echo the spirit of shared resilience with these earrings crafted in 14K rose gold from our Sruti Earrings Collection.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000696990 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | JK-SI |
| Diamond Weight | 0.56 carat
|
| Gold Value | ₹26,593(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,242 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹1,959 |
| Total Price | ₹67,233 |