All filters
These delightful diamond studs are encrusted with 0.36 carat diamonds in 18K gold inspired by the intricacy of leaves. These studs are curated with numerous circular diamonds and intricate gold work resembling the veins of a leaf.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000618265 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.904 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹32,145(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,720 |
| Making Charge | ₹6,112 |
| GST (3%) | ₹1,980 |
| Total Price | ₹67,957 |