All filters
Enhance your uniqueness and strength with these shining diamond drop earrings encrusted with 0.73 carat diamonds in 18K gold. The numerous diamonds studded in a leaf pattern make the earrings look classy. Adore your dark-colored satin saree with these beautiful diamond drop earrings.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000600350 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.96 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.73 carat
|
| Gold Value | ₹43,834(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹59,653 |
| Making Charge | ₹9,307 |
| GST (3%) | ₹3,384 |
| Total Price | ₹1,16,178 |