All filters
An eye-soothing design with a touch of nature is highlighted through this diamond bracelet. The pattern looks similar to the deciduous Ginkgo tree leaves and is the highlighting factor of this diamond-studded bracelet. The stunning piece with 0.46 carat diamonds in 14K rose gold will mesmerize you. Watch all the eyes turning around you every time you flaunt this diamond bracelet.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000584022 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 10.34 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.46 carat
|
| Stone Weight | 1.16 carat
|
| Gold Value | ₹89,276(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹38,115 |
| Stone Value | ₹15,161 |
| Making Charge | ₹20,381 |
| GST (3%) | ₹4,888 |
| Total Price | ₹1,67,821 |