All filters
Witness the beauty of 0.45 carat diamonds encrusted in 18K gold with this leaf-inspired diamond ring. The chic floral motif in the centre resembling a dandelion will let you indulge in an epitome of glamour.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000647420 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.41 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.45 carat
|
| Gold Value | ₹37,746(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹39,001 |
| Making Charge | ₹8,139 |
| GST (3%) | ₹2,547 |
| Total Price | ₹87,433 |