All filters
You should always wear jewellery that suits your style and takes your personality to another level, just like this 0.33 carat diamond bracelet in 14K rose gold is inspired by the dazzling beauty of Ginkgo tree leaves. The tree is considered a symbol of hope and peace and this diamond bracelet can bring the same to your life every time you flaunt it on your wrist.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000584024 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 9.35 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Stone Weight | 0.63 carat
|
| Gold Value | ₹80,728(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,225 |
| Stone Value | ₹6,645 |
| Making Charge | ₹17,656 |
| GST (3%) | ₹3,968 |
| Total Price | ₹1,36,222 |