All filters
These diamond studs have been designed to highlight the essence of the deciduous Ginkgo tree. Just like the tree prettify the beauty of the forests in North America and Europe, these 0.33 carat diamond studs will enhance your beauty with their elegance. The twisted 14K rose gold has magnified the beauty of these diamond studs.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000584029 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Stone Weight | 1.89 carat
|
| Gold Value | ₹30,392(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,225 |
| Stone Value | ₹8,048 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹2,222 |
| Total Price | ₹76,260 |