All filters
Let everyone around you know that you are born to glow and gleam like a freebird by sliding down this glistening diamond ring on your finger. The sleek artistic design crafted in 18K rose gold resembles a flying bird, just like you. Give up everything that weighs you down, flaunt this 0.44 carat diamond ring and soar high.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000659850 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.44 carat
|
| Gold Value | ₹21,917(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹38,333 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹2,006 |
| Total Price | ₹68,846 |