All filters
These extremely impressive diamond studs are made just for you with 0.25 carat diamonds encrusted in 18K rose gold. Astonishing, propitious and trendy, these studs showcase the art of a knot that magnifies the essence of grace. Wear it with your office wear to get a glamorous look. Let everyone get amazed by your style statement.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000494988 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.51 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Gold Value | ₹49,922(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,873 |
| Making Charge | ₹10,475 |
| GST (3%) | ₹2,439 |
| Total Price | ₹83,709 |