All filters
Embrace the spirit of love with this 0.28 carat solitaire ring with sharp edge facets, a hallmark of your perfectly-cut diamonds. The heart and arrow cut solitaire encrusted in 18K rose gold is GemEx certified with fiery brilliance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000764497 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | G-VVS |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹30,440(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹54,340 |
| Making Charge | ₹5,820 |
| GST (3%) | ₹2,718 |
| Total Price | ₹93,318 |