All filters
Encrusted with 0.1 carat diamonds in 14K rose gold, this love-inspired diamond chain pendant with a heart-shaped ruby is a chic piece of jewellery embodying style and sentiments. Adorn it on your neckline and let the key to love rest gently against your heart.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000733366 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.014 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Stone Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹26,023(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,040 |
| Stone Value | ₹310 |
| Making Charge | ₹7,299 |
| GST (3%) | ₹1,341 |
| Total Price | ₹46,013 |