All filters
Offering the perfect blend of 0.16 carat diamonds, semi-precious malachite stone and Mother-of-Pearl, this diamond ring is beautifully crafted in 14K rose gold. This stylish ring captures the verdant beauty of rainforests to make you feel like the queen of the jungle.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000733741 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.31 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.18 carat
|
| Stone Weight | 0.77 carat
|
| Gold Value | ₹19,945(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,520 |
| Stone Value | ₹839 |
| Making Charge | ₹4,984 |
| GST (3%) | ₹1,209 |
| Total Price | ₹41,497 |