All filters
Since diamonds are always a girl's best friend, sliding down a ravishing diamond ring on your finger can easily bring a smile to your face. The artistic heart pattern in 18K gold has three 0.08 carat spherical diamonds in the centre, indicating that you shine differently when there is love in the centre of your heart. The design is simple yet stunning, just like you!
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000663492 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.08 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹7,268 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹934 |
| Total Price | ₹32,057 |