All filters
Give your fingers the beauty of waves with this beauteous diamond ring inspired by the same. Numerous diamonds are set together in a linear symmetry with a partial arc in the middle adding to its glow. The wavy pattern in gold will make you fall in love with the elegance of this diamond ring.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000637980 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.87 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹20,700(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹18,561 |
| Making Charge | ₹6,257 |
| GST (3%) | ₹1,366 |
| Total Price | ₹46,884 |