All filters
Just like true beauty shines from within, the appeal of this glamorous diamond ring lies in its design. The skillful placement of diamonds in a rhombus pattern renders this sparkling diamond ring a striking charm. Pair this dazzling diamond ring in rose gold with your evening gown and garner a lot of compliments.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642266 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Gold Value | ₹24,352(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,846 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,860 |
| Total Price | ₹63,834 |