All filters
Highlight your fondness for classy jewellery with this exuberant diamond pendant beautifully designed by the karigars at Senco with a shimmering heart motif. The heart-shaped diamond in the centre and a few more encrusted in the 18K gold heart pattern will add more shine to your daily life. Gleam yourself with the exceptional beauty of this 0.21 carat diamond pendant.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675671 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 0.88 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹9,741(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,395 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹1,013 |
| Total Price | ₹34,774 |