All filters
This 0.25 carat diamond ring crafted in 14K gold exudes a sense of mystery and power with two black-coloured ceramic bands. Nestled proudly at its heart, the radiant stone shimmers brightly, captivating all who behold it.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000677458 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.97 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹25,643(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,245 |
| Ceramic | ₹720 |
| Making Charge | ₹6,237 |
| GST (3%) | ₹1,736 |
| Total Price | ₹59,581 |