All filters
Choose this exceptionally beautiful diamond pendant with a trident or 'Trishul' motif symbolizing intellectualism and control over your mind. The sparkling diamonds encrusted in the lower part of this diamond pendant emphasize the positive energy of Goddess Durga. The tilted trident motif renders this unique diamond pendant a feminine glow.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000659851 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹9,498(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,680 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹694 |
| Total Price | ₹23,800 |