All filters
Love is a magical feeling that can be expressed in the simplest way with this loving diamond ring designed with an array of 0.02 carat diamonds and a lot of appeal. Crafted in 18K gold, this dazzling ring has a simple heart-shaped design celebrating the spirit of love. Slide it down your finger and spread a lot of affection wherever you go.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000126082 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.02 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹2,178 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹781 |
| Total Price | ₹26,814 |