All filters
Nature has its elegant charm and we have portrayed it with incredible karigari that can magnify your beauty. These 0.5 carat diamond studs are inspired by the beauty of the deciduous Ginkgo tree of the ancient species that render it the name 'living fossil'. The unique design of these 14K rose gold diamond studs will give you a glamorous look and personify your charisma.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000584030 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.17 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.5 carat
|
| Stone Weight | 3.08 carat
|
| Gold Value | ₹44,638(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹40,838 |
| Stone Value | ₹13,102 |
| Making Charge | ₹10,299 |
| GST (3%) | ₹3,267 |
| Total Price | ₹1,12,144 |