All filters
These standout pieces of luscious diamond studs are an icon themselves with 0.33 carat diamonds encrusted in 14K gold. These fashionable diamond earrings are going to steal all the attention as you adorn them with a simple smile and acknowledge the compliments.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000639912 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹26,593(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,225 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹1,838 |
| Total Price | ₹63,095 |