All filters
This 0.39 carat men diamond ring has a simple yet husky design, making it a desirable piece of accessory for men. The gleaming diamonds encrusted in 18K gold in a cubical pattern will look amazing on your finger.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000650561 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.18 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹46,269(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹34,812 |
| Making Charge | ₹9,774 |
| GST (3%) | ₹2,726 |
| Total Price | ₹93,581 |