All filters
Shine through the simplicity of these 0.46 carat diamond studs encrusted with a myriad of shimmering diamonds and colourful sapphires. Flaunt these charming earrings crafted in 14K white gold with the hues of spectrum and let your accessories reflect the beauty of monsoon.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000705303 |
| Metal/Purity | 14K White Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.85 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.46 carat
|
| Stone Weight | 0.53 carat
|
| Gold Value | ₹33,241(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹44,518 |
| Stone Value | ₹9,979 |
| Making Charge | ₹9,074 |
| GST (3%) | ₹2,905 |
| Total Price | ₹99,717 |