All filters
May the divine blessings of Goddess Durga always be on you every time you wear these sparkling diamond studs inspired by the leaf motif of a holy lotus. The myriad of diamonds outlining the lotus leaf motif depicts your dedication towards the Almighty, while at the same time making you feel like a fashionista. Flaunt these diamond studs and let their beauty and grace enhance your appeal.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000659933 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.36 carat
|
| Gold Value | ₹17,096(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,238 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,678 |
| Total Price | ₹57,602 |