All filters
Adorn your neckline with this refined 0.22 carat diamond pendant, set in radiant 14K rose gold. A modern hexagonal silhouette is edged with brilliant diamonds, capturing light with every turn. Blending clean geometry with soft elegance, this pendant is a versatile choice for everyday sophistication and special moments.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000724781 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3 g
|
| Diamond Quality | GH-SI |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Gold Value | ₹25,902(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,250 |
| Making Charge | ₹6,294 |
| GST (3%) | ₹1,544 |
| Total Price | ₹52,990 |