All filters
A sleek symbol of commitment and unity, this polki diamond mangalsutra encrusted with 0.32 carat diamonds captures geometrical essence with an hexagonal pattern. This chic accessory unveils a mesmerizing blend of contemporary and traditional aesthetics in 14K gold.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000731983 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.95 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Stone Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹42,739(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,288 |
| Stone Value | ₹13,200 |
| Making Charge | ₹14,513 |
| GST (3%) | ₹2,843 |
| Total Price | ₹97,583 |