All filters
These polki diamond studs encrusted with 0.53 carat diamonds in a mesmerizing hexagonal pattern capture and reflect light from every angle. Whether worn with a simple dress or an evening gown, the geometrical charm of these studs crafted in 14K gold will elevate your style.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000731927 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.51 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.58 carat
|
| Stone Weight | 0.34 carat
|
| Gold Value | ₹38,940(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹47,603 |
| Stone Value | ₹8,525 |
| Making Charge | ₹13,303 |
| GST (3%) | ₹3,252 |
| Total Price | ₹1,11,623 |