All filters
This solitaire diamond ring is sculpted in gold and captures symmetry and light within a geometric hexagon framing a scintillating solitaire. Its clean precision adds quiet glamour. Pair it with structured silhouettes or tailored evening wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000816612 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.1 g
|
| Diamond Quality | G-VVS |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Gold Value | ₹23,245(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,080 |
| Making Charge | ₹4,586 |
| GST (3%) | ₹1,588 |
| Total Price | ₹54,499 |