All filters
Inspired by royal forms, this pendant draws its character from uncut Polki stones. Delicately placed diamonds lend structure and balance, creating a design that is rooted in tradition yet refreshingly restrained. Style it with handwoven silk sarees, ivory lehengas, or an elegant anarkali in muted jewel tones to let its regal character shine.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000831124 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.02 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Stone Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹26,075(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,200 |
| Stone Value | ₹3,150 |
| Making Charge | ₹9,205 |
| GST (3%) | ₹1,549 |
| Total Price | ₹53,179 |