All filters
Set in rose gold, this glamorous diamond ring has numerous shining diamonds studded to make you look absolutely stunning. The curves outlining the diamonds render this piece of jewellery a feminine glow. If you are looking for something gorgeous that you can pair with your evening gown, go for this heavenly diamond ring.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642271 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Gold Value | ₹30,440(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,846 |
| Making Charge | ₹5,820 |
| GST (3%) | ₹2,074 |
| Total Price | ₹71,180 |