All filters
These hexagonal-shaped 0.34 carat diamond studs are designed in 14K gold with a fusion of contemporary and classic charm. The blue-coloured stone in the centre and the colourful touch of ceramic outlining the pattern will form an innovative aesthetic.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000677454 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.34 carat
|
| Stone Weight | 1.98 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,820 |
| Stone Value | ₹1,188 |
| Ceramic | ₹2,080 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹2,145 |
| Total Price | ₹73,632 |